Napisz

kont-rem@o2.pl

Zadzwoń

+48 512 612 273

Nielegalne wysypisko śmieci | kara, gdzie zgłosić i co grozi?

Wysokie koszty wywozu śmieci oraz nieuczciwość podmiotów gospodarujących odpadami sprawiają, że z roku na rok zmagamy się z coraz większym problemem nielegalnych wysypisk. Śmieci wyrzucane są na terenach leśnych, opuszczonych obszarach przemysłowych czy wyrobiskach prac eksploatacyjnych. Zobacz, jakie kary za to grożą i gdzie można zgłosić nielegalne składowiska odpadów.

Jaka kara za odpady?

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Ustawą o Odpadach podmiotami odpowiedzialnymi za likwidację nielegalnych wysypisk śmieci są gminy. Jeżeli wójt lub burmistrz stwierdzi, że wyrzucanie śmieci odbywa się w miejscu do tego nieprzeznaczonym ma obowiązek wydać nakaz usunięcia odpadów. Jeżeli nielegalne składowisko odpadów znajduje się na terenie komunalnym i nie ma możliwości ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za jego powstanie, wówczas jest usuwane na koszt gminy. W przypadku gdy wyrzucanie śmieci odbywa się na terenie prywatnym, gmina kieruje pismo do właściciela lub zarządcy terenu, a realizację tego obowiązku nadzoruje straż miejska lub policja.

Kodeks karny przewiduje wysokie kary za wyrzucanie śmieci w miejscach do tego niepowołanych. Zgodnie z artykułem 183, jeżeli nielegalne składowisko odpadów oddziałuje w sposób negatywny na środowisko naturalne, osoby odpowiedzialna podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. W przypadku czynu nieumyślnego sprawca jest zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Co grozi za składowanie opon?

Na bardzo wysokie kary narażone są osoby, które wyrzucają zużyte opony. Zgodnie z prawem są one klasyfikowane jako odpady, a ich ponowne wykorzystanie wymaga zezwolenia udzielanego przez marszałka województwa lub starosta. Biorąc pod uwagę, że okres biodegradacji opon wynosi nawet 100 lat, osoby, które trudnią się tym procederem mogą spodziewać się bardzo wysokich kar administracyjnych dochodzących nawet do miliona złotych.

Dzikie wysypiska śmieci – konsekwencje dla środowiska naturalnego

Nielegalne składowisko odpadów jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska naturalnego i człowieka. Składowanie odpadów, w nieprzeznaczonych do tego miejscach, prowadzi bowiem do chemicznych i mikrobiologicznych zanieczyszczeń gleb sąsiadujących z wysypiskiem oraz wód powierzchniowych i podziemnych. Co więcej, nielegalne wysypisko śmieci stwarza wysokie zagrożenie pożarowe – zanieczyszczenie powietrza siarkowodorem i metanem często prowadzi do samozapłonu. Równie duże niebezpieczeństwo stanowią szczepy bakterii i drobnym ustrojów, które rozpowszechniają się za pośrednictwem owadów czy gryzoni. Dzikie wysypiska śmieci zagrażają także zwierzynie leśnej, która traktuje odpady jak pożywienia, nierzadko przypłacając za to życiem. Jak widzisz, istnieje sporo powodów, przez które należy dążyć do bezwzględnego wyeliminowania procederu niekontrolowanego wyrzucania śmieci.

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Dzikie wysypiska śmieci to nieodłączny element polskiego krajobrazu, z którym musimy walczyć. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska apeluje, aby uważnie przyglądać się najbliższemu otoczeniu i zwracać szczególną uwaga na przypadki nielegalnego składowania odpadów – na posesji prywatnej, w lesie czy obszarach przemysłowych. Każde nielegalne wysypisko śmieci powinno być zgłoszone na policję, straż miejską lub do Inspekcji Ochrony Środowiska. Służby mają obowiązek zweryfikować każde zawiadomienie.

Aby przyspieszyć interwencję i ułatwić służbom zlokalizowanie obszaru, na którym znajduje się nielegalne wysypisko śmieci, administracja państwowa udostępnia intuicyjny system zgłoszeń online. Wystarczy wejść na https://interwencje.gios.gov.pl/ i wskazać lokalizację miejsca składowania odpadów, dodać krótki opis zgłoszenia i (opcjonalnie) załączyć zdjęcie, aby służby podjęły odpowiednie działania. Zgłoszenie może być dokonane bez podawania  danych personalnych.